Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Współpraca zagraniczna PDF Drukuj Email
wtorek, 04 stycznia 2011 08:38
Współpraca z Wöhrden - zobacz porozumienie o współpracy
herb

Pierwsza udokumentowana wzmianka o  Wöhrden pochodzi z 1281 roku.

Miejscowość jest jedną z najstarszych z okolicznych wsi, położona  w niedużej odległości od Morza Północnego, w cichej i spokojnej okolicy, jest popularnym miejscem wypoczynku. Obszar gminy to 2158 hektarów i składa się z dzielnic Wöhrden, Ketelsbüttel, Großbüttel, Büttlerdeich, Böddinghusen, Hochwöhrden, Neuenkrug, Neuenwisch, Brunsdorf und Walle. Cała społeczność ma obecnie około 1350 mieszkańców. Podstawowe potrzeby ludności są zaspokajane przez miejscowych przedsiębiorców. W Wöhrden znajdują się sklepy spożywcze, piekarnia, bank, punkt opieki medycznej, lekarz weterynarii, apteka oraz sklepy lokalnych rzemieślników. Istnieją także restauracje, hotele, zaplecze sportowe, kościół, przedszkole, szkoła Waldorff,  kluby, wiele i stowarzyszeń. Mieszka tutaj wiele osób biznesu i kultury, funkcjonują gospodarstwa rolne i wiele obiektów rekreacyjnych!
W Wöhrden możemy obejrzeć Kościół Świętego Mikołaja, jest to jeden z najpiękniejszych barokowych kościołów w Schleswig-Holstein. Znajdują się w nim jedne z najcenniejszych zabytkowych organów w Europie.  Na wschodnim skraju wsi znajduje się wiatrak "Germania" w 1847 roku.
W pobliżu wsi powstało wiele nowoczesnych wiatraków, które dostarczają energii ze źródeł odnawialnych. Wöhrden postawiło sobie za cel  zasłynąć jako miejscowość znana z oszczędzania energii. Ważny działem działalności mieszkańców Wöhrden jest nadal rolnictwo. W Niemczech miejscowość jest znana jako „zagłębie kapusty” , słynie także z upraw ekologicznej żywności. Nie mniej istotną dziedziną jest turystyka. Położone 12 km od Morza Północnego Wöhrden oferuje wygodne zakwaterowanie dla rodzin z dziećmi. W związku z dużym ruchem turystycznym corocznie oferowany jest bogaty program kulturalny. Istnieje około 20 różnych klubów i stowarzyszeń, które kultywują rodzime tradycje. Prężnie działa orkiestra dęta i chór mieszany. Bardzo aktywni mieszkańcy sprawiają, że Wöhrden jest miejscowością atrakcyjną i tętniącą życiem.
Podczas Dni Ziemi Sianowskiej, 9 czerwca 2001 r. Burmistrz Gminy Wöhrden – Peter Schoof  i  Burmistrz Gminy i Miasta Sianów Andrzej Jankowiak uroczyście podpisali UMOWĘ DOTYCZĄCĄ PARTNERSTWA POMIĘDZY GMINAMI WÖHRDEN I SIANÓW.
Umowa formalizuje nawiązanie partnerskich stosunków mających na celu sprzyjanie rozwojowi w dziedzinach: administracji, pożarnictwa, oświaty i kultury, języka polskiego i niemieckiego, ochrony środowiska i rolnictwa.

Wejdź na stronę internetową Gminy Wöhrden.


Współpraca z Rezekne - zobacz porozumienie o współpracy

herb

Rezekne jest miastem w Latgalii, regionie wschodniej Łotwy,  nazywane także Sercem Latgalii . Zbudowane na siedmiu wzgórzach, nad rzeką Rerzekne. Położone 242 km na wschód od Rygi i 63 km na zachód od granicy rosyjsko-łotewskiej. Powstało na początku XIV wieku, przy twierdzy krzyżackiej jako osada pod niemiecką nazwą Rositten,. Po sekularyzacji zakonu inflanckiego przypadło Rzeczypospolitej, do której należało przez ponad 200 lat. Prawa miejskie otrzymało w 1773 roku. Do rozwoju miasta przyczyniła się budowa traktu do Dyneburga i Wilna (1836 rok) oraz uruchomienie linii kolejowych Warszawa – Petersburg (1836 rok) i Moskwa – Windawa (1861 rok). W Rezekne znajduje się jeden z najbardziej znanych pomników na Łotwie, znany jako "Latgales Mara". Został zaprojektowany przez Leons Tomašickis i zaprezentowany po raz pierwszy w dniu 8 września 1939 roku. Brązowy posąg upamiętniający wyzwolenie Latgale od bolszewików w styczniu 1920 roku.  Obecnie miasto jest ważnym węzłem komunikacyjnym, położone  na skrzyżowaniu dróg kolejowych Moskwa - Ryga i Warszawa - Petersburg. Liczy  ponad 37 tys. mieszkańców, co czyni go siódmym co do wielkości miastem  na Łotwie.
Kontakty Gminy Sianów Ryszard Wątroba z Miastem Rezekne zostały nawiązane dzięki zaangażowaniu mieszkanki Iwięcina Elżbiety Bieniewicz, która jest nauczycielem języka polskiego w polskiej szkole w Rezekne.  Od 2006 r. trwały wymiany dzieci i młodzieży pomiędzy polską szkołą w Rezekne i szkołami gminy i miasta Sianów.
11 lutego 2010 r. Burmistrz Gminy i Miasta Sianów oraz Wiceprezydent Miasta Rezekne Andrej Reszetnikow uroczyście podpisali POROZUMIENIE O WSPÓŁPRACY PARTNERSKIEJ MIASTA REZEKNE I GMINY I MIASTA SIANÓW.

Strony zgodnie oświadczyły, że będą długofalowo wspierać i rozwijać współpracę w dziedzinach:
1) gospodarki
2) infrastruktury społecznej
3) ochronie środowiska
4) kulturze i turystyce

5) edukacji

Wejdź na stronę internetową Miasta Rezekne.

Prezentacje ze współpracy polsko łotewskiej można obejrzeć na następujących stronach:

1. http://www.youtube.com/watch?v=rr6V_4azUSo&list=UUCAjkHvBD_Sw0ycCyu3WybA,

2. http://www.youtube.com/watch?v=GwqnLoKY9r4&feature=c4-overview&list=UUCAjkHvBD_Sw0ycCyu3WybA

Informacja z konferencji w Dąbrowie znajduje się na stronie:

http://www.zsdabrowa.pl/miedzynarodowa-konferencja-w-zs-w-dabrowie-n444


Współpraca z Białym Dunajcem - zobacz porozumienie o współpracy

herb

Gmina Biały Dunajec położona jest w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim. Siedzibą gminy Biały Dunajec jest wieś Biały Dunajec. W skład gminy wchodzą: Biały Dunajec. Gliczarów Dolny, Gliczarów Górny oraz Sierockie. Gminę zamieszkuje około 6800 osób. Co roku w ostatnią niedzielę lipca organizowany jest „Dzień Pstrąga”, który wchodzi w skład „Tatrzańskich Wici”. Jedną z gmin partnerskich jest Gmina i Miasto Sianów. Porozumienie w tej sprawie zostało podpisane 31.05.2012r. w Sianowie. Celem i założeniem współpracy jest długoletnie wspieranie i rozwijanie m.in. gospodarki, edukacji, infrastruktury, a także tworzenie różnych projektów, czy też uczestnictwo w wydarzeniach istotnych dla danego regionu. Wejdź na stronę internotową Gminy Biały Dunajec.

Współpraca z Rezekne

Rezekne jest miastem w Latgalii, regionie wschodniej Łotwy, nazywane także Sercem Latgalii . Zbudowane na siedmiu wzgórzach, nad rzeką Rerzekne. Położone 242 km na wschód od Rygi i 63 km na zachód od granicy rosyjsko-łotewskiej. Powstało na początku XIV wieku, przy twierdzy krzyżackiej jako osada pod niemiecką nazwą Rositten,. Po sekularyzacji zakonu inflanckiego przypadło Rzeczypospolitej, do której należało przez ponad 200 lat. Prawa miejskie otrzymało w 1773 roku. Do rozwoju miasta przyczyniła się budowa traktu do Dyneburga i Wilna (1836 rok) oraz uruchomienie linii kolejowych WarszawaPetersburg (1836 rok) i MoskwaWindawa (1861 rok). W Rezekne znajduje się jeden z najbardziej znanych pomników na Łotwie, znany jako "Latgales Mara". Został zaprojektowany przez Leons Tomašickis i zaprezentowany po raz pierwszy w dniu 8 września 1939 roku. Brązowy posąg upamiętniający wyzwolenie Latgale od bolszewików w styczniu 1920 roku. Obecnie miasto jest ważnym węzłem komunikacyjnym, położone na skrzyżowaniu dróg kolejowych Moskwa - Ryga i Warszawa - Petersburg. Liczy ponad 37 tys. mieszkańców, co czyni go siódmym co do wielkości miastem na Łotwie.

Kontakty Gminy Sianów Ryszard Wątroba z Miastem Rezekne zostały nawiązane dzięki zaangażowaniu mieszkanki Iwięcina Elżbiety Bieniewicz, która jest nauczycielem języka polskiego w polskiej szkole w Rezekne. Od 2006 r. trwały wymiany dzieci i młodzieży pomiędzy polską szkołą w Rezekne i szkołami gminy i miasta Sianów.

11 lutego 2010 r. Burmistrz Gminy i Miasta Sianów oraz Wiceprezydent Miasta Rezekne Andrej Reszetnikow uroczyście podpisali POROZUMIENIE O WSPÓŁPRACY PARTNERSKIEJ MIASTA REZEKNE I GMINY I MIASTA SIANÓW. Strony zgodnie oświadczyły, że będą długofalowo wspierać i rozwijać współpracę w dziedzinach:

1) gospodarki

2) infrastruktury społecznej

3) ochronie środowiska

4) kulturze i turystyce

5) edukacji

 

11 lutego 2010 r. podpisanie porozumienia

Tekst Agnieszka Lewczuk

Zmieniony: środa, 06 listopada 2013 10:03
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza akceptację zastosowania tych narzędzi przez stronę www.sianow.pl). Więcej.
Użytkowników : 3 Artykułów : 5040 Odsłon : 4869110
Realizacja:. Domena.pl
© 2009 Sianów All rights reserved. Projekt: Trol InterMedia